içinde , ,

Değiştirilmiş Karbon Konusu

Değiştirilmiş Karbon Konusu

Orijinal adı Altered Carbon olan ve Richard Morgan tarafından 2002 yılında kaleme alınan cyberpunk bilim kurgu romanları arasında yer alıyor. 2018 yılında Altered Carbon adıyla Netflix tarafından da distopik bir dizi olarak yayınlanan eser Philip K. Dick Ödülünü de alarak dünyaca tanınmıştır.

Altered Carbon 2018 yılında Netflix dizileri arasındaki yerini aldı

İlk kez 2019 yılında Türkçeye tercüme edilen Değiştirilmiş Karbon Konusu ise şu şekilde :

26. yüzyılda geçen Değiştirilmiş Karbon cyberpunk tarzı bir bilim kurgu romanı. Teknolojinin inanılmaz boyutlara ulaştığı bir dönemde Dünya dışında farklı gezegenlere de ulaşım sağlanmıştır. BM kontrolünde bu gezegenlere düzenli bir şekilde yerleştirilen insanlar yerleştikleri yeni gezegende yaşama başlamıştır.

Teknoloji o kadar gelişmiştir ki ölüme çare bulunamasa da insanlar belleklerini muhafaza edebilmeyi öğrenmiştir. Böylelikle bedensel ölümleri gerçekleşeceği sırada bellekleri farklı bir bedene yüklenerek yaşamaya devam ederler. Bir kısım Katolik Hristiyan ise insanların kendilerini Tanrı’nın yerine koyduğu gerekçesiyle bu duruma karşı çıkmaktadır.

Değiştirilmiş Karbon bilim kurgu romanı olmasının yanı sıra polisiye roman özellikleri de gösterir. Ana kahraman Takeshi Kovacs, cinayete kurban giden Laurens Bancroft’ın katillerinin peşine düşer. Ancak olayı garip kılan şey ise Takeshi Kovacs, bu cinayeti araştırmaya yine Laurens Bancroft tarafından tutulmuştur. Çünkü cinayete kurban giden Laurens Bancroft, diğer insanlar gibi belleğini Takeshi Kovacs’ın kılıfına aktarmış ve bir nevi kendi katilinin peşine düşmüştür.Bellek 48 saatlik yedeklerle yüklendiği için cinayetin işlendiği son saatler kayıt dışında kalır. Bu nedenle Laurens Bancroft, kendini kimin öldürdüğünü bilmemektedir.


Değiştirilmiş Karbon İncelemesi

Değiştirilmiş Karbon okurlarının büyük bir çoğunluğu kitabı beğenmemiştir. Kimisi Türkçe çevirisini yetersiz bulurken büyük bir çoğunluk ise ölümle yaşam arasındaki o ince çizginin kaybolmasından dolayı heyecan ya da merak duygusunun yok olduğunu belirtmektedir.

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

J.K. Rowling The Christmas Pig Duyuruldu !

The Nevers Konusu