içinde ,

Corona Virüsü Nedir ? Corona Virüsü Türkiye’yi Tehdit Ediyor mu ?

Corona Virüsü Nedir ?

İlk olarak Çin’de görülen ve Arap yarımadasında da örneklerine rastlanılan Corona virüsü özellikle akciğer hastalığına neden olmasıyla biliniyor. Vücuda çok hızlı bir şekilde yayılan Corona virüsü hastaların kısa sürede ölümüne neden olabiliyor.

Çin’de birçok kişinin hızla ölümüyle birlikte dikkatlerin üzerine çevrildiği Corona virüsü ile ilgili Dünya Sağlık Örgütü, Cenevre’de kriz zirvesi yapılması talebinde bulundu.

İlk olarak 1960’ların başında tespit edilen virüs şu ana kadar dünya üzerinde Çin, Suudi Arabistan, Güney Kore, Katar ve Ürdün’de görüldü.

Corona Virüsü Türkiye

Corona virüsü Türkiye’de henüz görülmemekle birlikte riskin en fazla olduğu ülkeler içerisinde Türkiye’de yer almaktadır. Özellikle memeli hayvanlar arasında hızla yayılan corona virüsü Türkiye’nin Arap yarımadasıyla komşu olması ve göçmen kuşların bu güzergahı kullanması bakımından ilk riski taşıyor.

Ayrıca hac ve umre gibi ibadet turizmi ile birlikte Suudi Arabistan’a binlerce Türk’ün gitmesi vatandaşların burada virüse maruz kalma ihtimallerini artırıyor.

Tüm bu risklerden dolayı Corona virüsü Türkiye’yi tehdit ederken Sağlık Bakanlığı, özellikle hacıların yakın takibe alınacağını duyurdu. Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Torunoğlu, yaptığı açıklamada, dünyada ilk olarak Arabistan Yarımadası’nda görülen ve Suudi Arabistan’da ölümlere yol açan korona virüsünün Türk hacılara bulaşmaması için önlemler aldıklarını anımsattı.

Hacıların, Suudi Arabistan’da bulundukları süre içinde bu ülkede görev yapan sağlık ekiplerinin kontrolü altında olduğunu anlatan Torunoğlu, Türkiye’ye dönenlerin de aile hekimleri aracılığıyla izlendiğini söyledi. Torunoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hacılarımızı Türkiye’ye döndükten sonra 2 hafta süreyle takip ediyoruz. Suudi Arabistan’dan dönen hacılarımızın kimlik numaralarını aile hekimlerine bildirdik. 15 gün süreyle herhangi bir belirtiye karşı aile hekimlerimiz duyarlı olacak. Suudi Arabistan’daki Türk hacılar arasında vaka görülmedi. Dönüşler az da olsa devam etse de şimdiye kadar şüpheli vaka ortaya çıkmadı.”

Virüsün insandan insana kolay bulaşmadığı için büyük bir endişe içinde olmadıklarını ancak yine de tedbiri elden bırakmadıklarını vurgulayan Torunoğlu, başka ülkelerdeki hacılar da da şüpheli vaka bildiriminin yapılmadığını belirtti.

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

Mülakat Yerleri 2020 – Meb Sözleşmeli Öğretmen Mülakat Yerleri Belli Oldu !

Hoş Geldin Kadınım Şiiri – Nazım Hikmet