içinde ,

Çiroz Tatlısı Nasıl Yapılır ?

Çiroz (Churros) Tatlısı Nasıl Yapılır ?

İspanyol mutfağına ait olan Çiroz tatlısı aslında bize de pek yabancı olmayan bir tür. Halka tatlısına olan benzerliği ile Türk mutfağına kolay girdi Çiroz. Peki Çiroz nasıl yapılır ? Halka tatlısının yapımı ile aynı tarife mi sahiptir ?

Halka tatlısı gibi hamurdan yapılan Çiroz İspanya’ya ait olmasına rağmen Portekiz, Fransa ve diğer birçok Avrupa ülkesinde meşhurdur. Onu özelleştiren şeylerin başında ise şerbetsiz yapılması ve tüketim sırasında sıcak çikolata veya sütün ona eşlik etmesi …

Çiroz (Churros) Tatlısı Malzemeleri

Çiroz (Churros) tatlısı malzeme bakımından zengin olmayan daha doğrusu her evde az çok bulunan malzemelerden yapılabilecek basit bir tatlıdır.

Kızartma Aşaması

Çiroz’u kızartacağınız tava ya da benzeri malzemeye sadece yapışmaması için bir miktar sıvı yağ dökülerek kızartma işlemine geçilir. Ancak herhangi bir şerbetleme işlemine kesinlikle girilmez. Türk mutfağında tatlı denilince akla ilk gelen şey her ne kadar şerbet olsa da Çiroz kuru bir şekilde yapılır. Çünkü o kendini eşlik edecek olan tatlı soslar ile gösterecektir.

Bir sos tenceresine su, tereyağı ve şekeri koyup kısık ateşte yağ eriyene kadar ısıtın, ardından ayrı bir kapta unu eleyip tek seferde yağlı karışıma ekleyip sürekli karıştırın. Hamur kıvamına gelince hafif renk alana kadar kavurmaya devam edin.

Hamur hazır olunca mikser ya da masaüstü mikserle yaklaşık 1 dakika kadar çırpın ve hamurun ılınmasını sağlayın, ardından yumurtaları tek tek yedire yedire ekleyin. Hamur hazır yıldız uç takılı sıkma torbasına alın.

Bir kasede şeker ve tarçını karıştırın kenara alın.

Tavada yağı kızdırın. Sıkma torbasıyla hamuru tavaya sıkın ve kızartın.

Servis Etme

Hamurlar hazır olunca yağdan alıp kağır havluya koyun ılınınca şekerli karışıma bulayın ve servis edin. Genellikle sıcak çikolata ile servis edilse de süt reçeli de tercih edilen seçenekler arasında yer alıyor.

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

Namık Kemal Cezmi

Edgar Allan Poe – Kuzgun