içinde

Çene Çarpan Çorbası Nasıl Yapılır ?

Çene Çarpan Çorbası her ne kadar Kütahya ile özdeşleşse de Balkan yöresine özgü bir çorba türüdür. İsmindeki fark da buradan gelmektedir. Balkanlardan Hatay mutfağına kadar geniş bir coğrafyaya yayıldığından dolayı kimileri Çene Çarpan Çorbası kimileri ise Sakala Çarpan Çorbası olarak adlandırmıştır. Coğrafyalar arasında isim farklılıkları yaşansa da Çene Çarpan Çorbasının yapılışında ana malzemesi yeşil mercimek ve eriştedir.

 

Peki Çene Çarpan Çorbası Nasıl Yapılır ?  Çene Çarpan Çorbası Tekirdağ ve Çene Çarpan Çorbası Kütahya yapılışları arasında bir fark var mıdır ? Çene Çarpan Çorbası Tarifi ve Çene Çarpan Çorbası Hikayesi yazımızda…

Çene Çarpan Çorbası Hikayesi

Rivayete göre yalnız yaşayan bir dedeye komşusu bir tas çorba götürür. Çorbayı kaşıkla değilde kase ile içen dedenin sakalına çorba bulaşır. Bu nedenle Çene Çarpan Çorbası adını alır. Bazı rivayetlerde ise dedenin kase ile çorbayı içmeye çalışırken sakalından eriştelerin sarktığı söylenir bu da bazı yörelerde Sakala Çarpan Çorbası olarak adlandırılmasına neden olmuştur.

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

Bayrak Şiiri – Arif Nihat Asya

X Y Z Kuşağı Nedir ?