içinde ,

Cebelitarık Ülkesi

Yaklaşık 300 yıl boyunca stratejik konumundan dolayı İngiltere, Hollanda ve İspanya arasında çekişmelere neden olan Cebelitarık, 6.7 km2’lik küçük bir toprak parçası olmasına rağmen bir türlü büyük güçler tarafından bölüşülememiştir.

Günümüzde 30 bin kişinin yaşadığı Cebelitarık, ilk olarak 1704 yılında İngilizlerin ve Hollandalıların saldırmasıyla İspanya’dan koparılmıştır. 1713 Utrecht Antlaşması ile tamamen İspanya’dan ayrılan Cebelitarık, Birleşik Krallığın toprağı haline gelmiştir.

Günümüzde hala önemini koruyan Cebelitarık, İngiltere’nin denizaşırı topraklarından biri olma konumunu sürdürmektedir.

2006 yılında ilk kez özerklik kazanan Cebelitarık ülke olma yolunda ilk adımı atmıştır. Her ne kadar dış işlerinde hala İngiltere’ye bağlı olsa da İspanya başta olmak üzere bazı ülkeler Cebelitarık ülkesi olarak tanımaktadır.

Cebelitarık ülkesinin küçücük bir yüzölçüme rağmen İngiltere ve İspanya arasında yüzlerce yıldır paylaşılamamasının tek sebebi ise Akdeniz deniz yoluna açılan bir kapı olması ve tüm giriş çıkışların kontrol edilebilmesinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle İngiltere için hayati bir öneme sahiptir.

Dikdatör Franko zamanında alenen İspanya tarafından alınmak istenen Cebelitarık ülkesi, 2002’de yapılan referandumla bunu reddetmiştir. Cebelitarıklılar bu durumu  “Cebelitarık ne İspanya’nın alabileceği ne de İngiltere’nin verebileceği bir topraktır.” şeklinde deklare etmiştir. Ancak halen İspanya’nın devlet politikası bu topraklara sahip olma yönündedir.

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

Call Of Duty Mobile Zombi Modu Ne Zaman Gelecek ?

The Book of M : Kıyamet Başlıyor !