içinde , ,

Canvermezler Tekkesi Karakarga İle Günyüzüne Çıktı !

Canvermezler Tekkesi

Merve Köken tarafından ortaya çıkarılan Canvermezler Tekkesi Karakarga yayınları tarafından Kayıp Kitaplar Kütüphanesi’ndeki ilk Türkçe Gotik Roman adıyla tanıtıldı. Selim Nüzhet Gerçek’in Claude Farrère’in La Maison Des Hommes Vivants eserinden uyarladığı ve İleri gazetesinde 1921 yılında tefrika halinde yayınlanan, 1922 yılında ise ilk kez matbu hale getirilen kitap yaklaşık yüz yıllık bir aranın ardından böylece ortaya çıkarılmış oldu.

Resimli roman çevirme hevesi ile işe başladığında tesadüf eseri Canvermezler Tekkesi ile karşılaştığını belirten Merve Köken, eseri Latin Alfabesine aktararak 2020’nin son işi adıyla aşağıdaki video eşliğinde duyurdu.

Canvermezler Tekkesi Karakarga yayınları tarafından okura ulaştırılırken arka kapakta şu bilgilere yer verildi :

Kayıp Kitaplar Kütüphanesi’nde İlk Türkçe Gotik Roman

– ilk defa latin harfleriyle –

 “Evvela benim deli olmadığıma emin olmalısınız. Akıl sağlığım tamamen yerindedir. Hiçbir hastalığım yok ama ihtiyarım. Ah gücünü tüketmenin en üstünde olan bir ihtiyar, bütün ihtiyarların ihtiyarlığından daha fazla ihtiyar… Kaç yaşındayım? Seksen? Yüz? Yüz yirmi yaşında mıyım? Bunun aslını bilmiyorum. Bu husustaki hissimi aydınlatmaya yarayabilecek hiçbir şey yok. Ne yazılı bir vesika, ne hatıra, ne şahit! Çünkü ancak birkaç günden beri ihtiyarım.”

Selim Nüzhet Gerçek’in Claude Farrère’inLa Maison Des HommesVivants eserinden uyarladığı bu eser, edebiyatımızın nereyse hiç anılmayan kayıp bir eseri. İleri gazetesinde tefrika edildikten sonra 1922 senesinde basılan Canvermezler Tekkesi, edebiyatımızda korku türünde yeni bir keşif. Bu eserin basımına değin bu olağandışılıkta ve bu kadar net biçimde gotik unsurlar içeren bir Türkçe roman olmamıştı.

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Baba Vanga 2021 İçin Neler Söyledi ?

Darkest Dungeon Ücretsiz Oldu !