içinde

Bipolar Bozukluk Nedir ?

Bipolar Bozukluk Nedir ?

Bipolar Bozukluk (iki uçlu duygu durum bozukluğu) ya da manik-depresif hastalık olarak adlandırılan bir depresyon durumuna verilen addır. Bu psikolojik hastalık kişinin duygusal durumunu, enerjisini ve sosyal aktivitelerini oluşturmasını sağlayan yetilerde bozulmaya neden olur.

Bipolar Bozukluk,kişinin ruh halinin günlük hayattaki sıradan iniş çıkışlarını kapsamaz. Bipolar Bozukluğu olan kişilerde iş,aile ya da diğer sosyal ortamlarda hızlı ve ani iniş – çıkışlar görülür. Buna “depresif ya da manik atak” denir. Toplumun yüzde 2’sinde görülen bipolar bozukluk, genellikle 15 – 35 yaş aralığındaki genç bireylerde görülür.

Bipolar Bozukluk Belirtileri Nelerdir ?

  • Konsantrasyonda azalma
  • Uyku Problemi
  • Yerinde Duramama Hali
  • Cinsel İstek Artışı
  • Çok Para Harcama İsteği
  • Aşırı Düşünmeye Başlama
  • Konuşkanlıkta Belirli Artış
  • Alkol vb. Zararlı Madde Kullanımı

Bipolar Bozukluk belirtilerinin üç ya da daha fazlasının her gün görülmesi ve bir hafta ya da daha uzun sürmesi gerekmektedir.

kaynak

Bipolar Bozukluk Testi

Bipolar Bozukluk Testi hastanelerin psikiyatri servisinde bulunan görevlilerce çeşitli yollarla yapılabilmektedir. Bunlardan en bilineni soru – cevap yöntemidir. Bipolar Bozukluğu tespit etmeye yarayan bu testler uzman kişilerce yorumlanmaktadır.

Bipolar Bozukluk İlaçları

Bipolar Bozukluk ilaçları üç sınıftır. Bunlar ruh hali stabilizatörleri, antipsikotikler ve antidepresanlardır. Çoğunlukla bipolar bozukluğun tedavisinde ruh halini sabitleyici ilaçlar ve psikoterapiden faydalanılır.

Bipolar Bozukluk İlaçları yaygın olarak şunlardan oluşur :  lityum karbonatve valproik asit (Depakote olarak da bilinir). Carbamazepine, Lamortigine, Topiramate, Oxcarbazepine veNeurontin bipolar bozuklukta kullanılan anti-epileptik ilaçlar arasındadır. Olanzapine, Aripiprazole, Risperidon gibi antipsikotik ajanlar da FDA tarafından onaylanmıştır ve bipolar tedavisi için kullanılır.

kaynak

Bipolar Bozukluk Yaşayan Ünlüler

Bipolar Bozukluk toplumda çok sık dillendirilen bir hastalık olmasa da birçok kişi bundan etkilenir. Ekonomik durumun bu hastalıkla doğrudan bir ilişkisi yoktur. Tam aksine toplum içerisinde göz önünde sık bulunan kişilerde bu hastalık daha sık görülür. Bu nedenle Bipolar Bozukluk Ünlüler arasında daha yaygın görülen bir hastalıktır.

Kanye West, Kurt Cobain, Nina Simone, Mel Gibson, Sia, David Harbour, Demi Lovata, Russel Brand ve Jean-Claude Van Damme gibi dünyaca ünlü birçok isimde görünmüştür.

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

Soner Yalçın – Kara Kutu : Yüzleşme Vakti

Ebubekir Hazim Tepeyran – Küçük Paşa Roman Özeti