içinde ,

Ay’a Çıkacak İlk Kadının Giysisi Belli Oldu.

Bugüne kadar 12 insanın ayak bastığı Ay’a Nasa bir erkek ve bir kadından oluşan yeni bir ekip gönderme kararı aldığını açıklamıştı. Bu programla birlikte uzak tarihinde ilk kez bir kadın Ay’a çıkma imkanına kavuşacak.

Adını Apollon’un ikiz kız kardeşi, vahşi doğa, avcılık,okçuluk ve ay tanrıçası. Ares’in dostu ve en büyük Yunan tanrıçalarından biri olan Artemis‘ten alan bu programa göre ilk defa Ay’a bir kadın gönderilecek.

2024 yılında gerçekleştirilmesi beklenen bu programa göre aya çıkan ilk kadının kıyafeti de Nasa tarafından belirlendi.

Kıyafette ilk dikkat çeken detay ise göğüs kısmında yer alacak olan Artemis programı logosu. Yunan mitolojisindeki tanrıçaya atıf yaptığından NASA için ayrı bir öneme sahip. Ayrıca Artemis programı ile NASA gelecekte Mars’a gitme hedefine de bir adım atmış oluyor. Bu nedenle oluşturulan kıyafetlerde buna da özellikle dikkat edilmiş.

Tamamen bireysel olarak üretilen bu kıyafetler insan vücudunun 3 boyutlu taramaları ile yapılıyor. Bu taramalar NASA’nın Johnson Space Center’daki Antropometri ve Biyomekanik Tesisleri’nde yapılıyor.

Bu yeni kıyafetlerde son teknolojinin nimetlerinden faydalanan yetkililer astronotların gerek uzayın herhangi bir yerinde gerekse Mars’ta arazi araçlarına kablosuz olarak bağlanmalarına imkan tanıyacak. Bu bağlantı sayesinde her türlü bilgiyi uzay araçlarına aktarabilecek olan astronotlar aynı zamanda araç başına geçmeden oradaki bir bilgiye de kısa sürede erişebilme imkanı kazanacak.

Ayrıca uzaydaki hava basıncındaki değişikliler, ısı değişiklikleri ve elbise içinde bulunan oksijen miktarı da anlık olarak astronotlara bildirilebilecek.

En son 1972 yılında aya insan yollandığı hesap edilirse 2024 yılında yani ilk insanın aya ayak basmasından 52 yıl sonra yeniden heyecan verici gelişmeler ortaya çıkacak.

Tüm bu heyecanlı adımları merak edenler için NASA, “Ay’a Nasıl Çıkıyoruz?” adlı bir video yayınladı.

Uzaya çıkan ilk kadın: Valentina Tereşkova’dan sonra Ay’a da kadın bir astronotun yollanacak olması ayrıca soru işaretlerinin de oluşmasına neden oluyor. Çünkü Tereşkova, uzayda kendisi için hazırlanan yemekleri beğenmemiş ve kusma sorunları ile karşı karşıya kalmıştı. Ay’a çıkan ilk kadının bu tarz sorunlarla karşılaşıp karşılaşmayacağı ise merak konusu.

kaynak : SlashGear

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

Boynumun Borcu Şiiri

Murathan Mungan – Yaz Geçer