içinde

Asteriks, Coronavirus’e 2017’de Değinmiş !

Asteriks ve Oburiks

1959 tarihinden beri yayın hayatına devam eden Asteriks çizgi romanı 1977 tarihine kadar Albert Uderzo tarafından çizildi ve eşi Rene Goscinny tarafından da yazıldı. Fransa’nın en tanınmış çizgi romanlarından olan Asteriks zamanla tüm dünyada meşhur oldu. Animasyonları ve filmleri çekildi.

Yaklaşık 61 yıllık bir maziye sahip olan bu hikaye genel olarak tüm Avrupa’yı topraklarına katan Romalıların Galyalılarla mücadelesini ele aldı. Romalılar gittikleri her yeri almasına rağmen sadece bir köyü alamamıştı. O köy ise Asteriks ve Oburiks’in yaşadığı köydü ki bu köy kimsede olmayan bir yenilmezlik iksirine sahipti.

Asteriks Coronavirüs’ü Ele Alıyor

Çizgi romanla başlayan daha sonra çizgi filmi, animasyonu ve beyaz perdeye aktarılmış hali ile her zaman ilgiyi üzerinde tutmayı başaran Asteriks, bu sefer tamamen farklı bir konu ile gündeme gelmeyi başardı !

Son zamanların popüler pandemik hastalığı Covid – 19 ya da namı diğer koronavirüs’ün doğal bir ortamda mı yoksa biyolojik bir laboratuvarda mı ortaya çıktığı sıkça tartışılır olmuştu. Konuyla alakalı ortaya atılan iddialar ise yok sayılamayacak kadar fazla ve ilginçti. Bunların başını ise Amerikalı yazar Dean Koontz’un 1981 yılında kaleme aldığı ‘Karanlığın Gözleri‘ adlı eserdi. Eser, koronavirüs ile olan benzerlikleri bakımından hayli dikkat çekiciydi.

Son günlerde ise bir twitter kullanıcısının Asteriks ve Oburiks çizgi romanlarına dair yaptığı paylaşım oldukça popüler hale geldi. Fabien Lebas adlı twitter kullanıcısı “Astérix est un visionnaire !” Türkçesiyle “Asteriks bir vizyonerdir !” paylaşımı trend haline geldi.

Üstteki görsel Asteriks çizgi romanının 2017 yılındaki bir sayısına ait. Asterix and the Chariot Race adıyla piyasaya sürelen sayı Türkiye’de de satışa çıkarılmış ve Türkçeye “Asteriks ve İtalya Yarışı” adıyla tercüme edilmişti.

Buraya kadar her şey normalken çizgi roman içerisinde yer alan bir karakterin adı oldukça dikkat çekici ! Seride Asteriks ve Oburiks ile Coronavirus adındaki bu karakter kıyasıya yarışıyor. Asteriks, Coronavirus ile birincilik mücadelesi verirken Coronavirus karakterinin yüzünde bir maskenin yer alması da oldukça dikkat çekiyor.

Henüz dünya üzerinde Coronavirüs vak’ası yer almazken yaklaşık 3 yıl önce bu isimle bir karakterin ortaya çıkması dikkat çekici olmakla birlikte virüsün an itibariyle dünyada en etkili olduğu yerin İtalya olması da bir başka mesele olarak karşımıza çıkıyor !

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Orhan Veli Kanık – Deniz Kızı

Senin Suçun Değil – Beyhan Budak