içinde ,

Anthony Burgess Hayatı

Anthony Burgess Hayatı

Dünyaca ünlü İngiliz yazar Anthony Burgess. Hayatı 1917 yılında I. Dünya Savaşı’nın en çetin geçtiği dönemde İngiltere’de başlar. Asıl adı John Burgess Wilson’dur.Manchester Üniversitesi’nde İngiliz Edebiyatı okuyan Anthony Burgess hayatının en önemli yıllarını II. Dünya Savaşı sırasında İngiliz ordusunda geçirmiştir.

Tüm büyük yazarlar gibi Anthony Burgess’de hayatında sıra dışı olaylar yaşamıştır. (Belkide yazarları, yazmaya iten ana sebep bu sıra dışılık olsa gerek.)  İngiltere’de iken doktorlar tarafından beyninde bir tümör olduğu söylenen yazarın ömrünün bir yıl dahi sürmeyeceği söylenmiş ancak bu teşhisin yanlış olduğu ortaya çıkmıştır.

Bir müddet müzikle ilgilenen Anthony Burgess, bir adet senfoni dahil birçok eser bestelemiştir. Tümör teşhisi konulması üzerine kendinden sonra eşinin rahat bir hayat sürebilmesi için roman yazmaya başlayan sanatçı, bir yıl içinde tam altı roman kaleme almıştır. Teşhisin yanlış olduğunun anlaşılması üzerine bu alanda kendini daha da geliştiren yazar, ömrü boyunca elliden fazla roman ve çeşitli kitap kaleme alarak dünyaca tanınır bir yazar olmuştur.

Anthony Burgess Eserleri

Anthony Burgess hayatı boyunca eserler ortaya koyan zengin bir sanatçıdır. Özellikle 1962 yılında kaleme aldığı  Otomatik Portakal adlı eseri günümüzde dahi popülerliğini korumuştur. 1971 yılında sanatçının bu eseri Amerikalı bir yönetmen tarafından senaryolaştırılarak beyaz perdeye uyarlanmıştır.

Sanatçının diğer eserleri şu şekildedir :

  • Otomatik Portakal
  • Doktor Hastalandı
  • Bir Elin Sesi Var
  • Mozart ve Deyyuslar

Antony Burgess hayatı ve eserleri kadar söylemiş olduğu sözlerle de zihinlerde unutulmaz bir yer bırakmıştır.

Antony Burgess Sözleri

Anthony Burgess’in meşhur sözlerinden bazıları şu şekildedir.

“Koltuk altında kitaplar taşıdığını görüyorum kardeşim. Bugünlerde hâlâ kitap okuyan birine rastlamak gerçekten nadide bir zevk kardeşim.” Otomatik Portakal (a clockwork orange)

“Seçme hakkına sahip olmayan kişi kişiliğini yitirmiş demektir.” Otomatik Portakal (a clockwork orange)

“Yani, hepinize minnettarım ama kendi hayatımı yaşamam gerekiyor.” Otomatik Portakal (a clockwork orange)

“İyilik içten gelir. İyilik bir seçimdir. Bir insan seçemezse, insanlıktan çıkar..” Otomatik Portakal (a clockwork orange)

“…Senin gibi iyi bir genci bir makine parçasına dönüştürmekle övünmek, ancak baskıcılığıyla böbürlenen bir hükümetin işi olabilir.” Otomatik Portakal (a clockwork orange)

“Artık az kalmıştır herhalde. Bitmek üzeredir. Acının doruklarını yaşadım ve daha fazla acıya dayanamam.” Otomatik Portakal (a clockwork orange)

 

 

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

Harper Lee – Bülbülü Öldürmek

Windows 10 2004 İnsider Kullanıcılar İçin İndirmeye Açıldı !