içinde ,

Alper Çamlıca Kekre Konusu

alper çamlıca kekre Konusu

Alper Çamlıca Kekre çıkalı hayli zaman olmasına rağmen onu anlatmak için daha yeni davranıyorum.

Kitap yazım dili olarak kendisini ispat etmeye aday. Yazım dilinin verdiği akıcılıkla beraber yanında getirdiği bohem havasıyla ve güçlü betimlemeleriyle hikâyenin nasıl gittiğini pek umursamıyorsunuz.
Hikâyenin olay örgüsündeki eksiklikleri örter biçimdeki bu artıları kitabın okunabilirliğini daha da artırıyor.

Kekre Arka Kapak

“Aklımızda hep bir beklenti, istek ya da hayale varan düşünceler vardır. Bu düşünceler bazen öyle muazzam olur ki acısı iliklerimize işler ve bu düşünceler öyle somutlaşır ki Çınar’ın “Ben hep bekledim, siz hiç gelmediniz” haykırışı gibi olur. İşte tam da tükenmişliğin ortasındaydı Çınar, insanın canından çok acıttığı şeyleri sıralamasının ölçütüydü. Herkesin, her sesin iğvasıyla var oluşunu tamamladı. Eksikliğin hep özümüzde olduğu ve bunu sadece kısa dönemlerde kabul ettiğimizde o kısa dönemlerin gerçeğin ta kendisi olmasıdır Çınar. İçtiği sigarası, aldığı nefesi, kırıntılarıyla hayatın gerçeğin üstümüze yansımadır.

Bir bedenden bir diğerine sürüklenirken takındığımız tavırların günden güne değişmesi yahut içselleşmesi, bizi var eden sesimizin sesi zihnimiz, ruhumuz bir olurken sadece birlikte gördüğümüzdür o.”

Kitabın arka kapağı bu şekilde. Bu da içerdiği gizemi ve var oluş sevdasının ne denli büyük olduğuna dikkat çekiyor ve içten içe büyük bir merak uyandırıyor.

Psikolojik bir roman sayabileceğimiz bu eserde baş karakter Çınar’ın Allah aşkını “mecnunlara leyla gerek” diyen Yunus Emre’nin sözlerinde aramasını bulacağız. İlahi aşka düşkünlüğü kadar, alkol, sigara, gece hayatına da düşkün olan Çınar aklını oynatacağı noktaları kendisi belirliyor.

“Ben hep bekledim, siz hiç gelmediniz” diyor Çamlıca kitabında. Temelinde beklemenin, beklerken yaşanılan zorlukların ve belki de aşkın bu sürece bağlı olduğunu, kavuşma anlarının geçici ve sonrasında gelen fırtınanın kalıcı olduğunu anlatıyor.

Alper Çamlıca, bu romanın her ne kadar kurgu olduğunu söylese de ekliyor; her birimizin içinde kendini anlatan en az bir olay bulabileceği bir kitap bu. Yaşanmışlıkların ve kendimizi ifade etmenin günümüz dünyasında ne kadar zor olduğunu, arayışlarımızın tüm hızıyla devam ettiğini ve ne kadar çok ararsak o kadar çok tükettiğimizi alt metin olarak sunduğunu belirtiyor.

Kitap Adı: Kekre
Yazar Adı: Alper Çamlıca
Yayınevi: KDY
ISBN: 9786257892117Ü
Sayfa Sayısı: 212
Yayın Tarihi: 20.05.2020

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Steven Spielberg imzalı West Side Story Konusu ve Fragmanı

The Last of Us 3 çıkacak mı ? Beklenen Açıklama Geldi !