içinde , ,

Aliya İzzetbegoviç Biyografi

Aliya İzzetbegoviç Biyografi

aliya izzetbegoviç biyografi : 1925 yılında Bosna – Hersek Sava ırmağının sağ tarafında yer alan Bosanski Samac kasabasında doğmuştur. Alman Lisesinde lise eğitimi sırasında dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Aliya, arkadaşları ile birlikte dini konuları konuşmak ve tartışmak üzere Müslüman Gençler Kulübü’nü kurdu. Sonraki yıllarda bu kulüp büyüyerek bir yardım derneğine dönüştü.

Aliya İzzetbegoviç Hapis

Dini yönüyle kısa sürede tanınan ve belirli kesimlerce hedef tahtasına konulan İzzetbegoviç, Sosyalist bir rejimin iş başına gelmesiyle birlikte 5 yıl hapis cezası aldı.

İkinci Dünya Savaşı boyunca faşist ideolojiye karşı çıkan İzzetbegoviç, savaşı esnasında da ihtiyaç sahiplerine yardım etti.

Halkı için verdiği mücadele sırasında tutuklanan ve hapis hayatını zor koşullarda sürdüren Aliya İzzetbegoviç, 1988 yılının sonunda Yugoslavya hükümetinin “sözlü muhalefet sebebiyle cezalandırılanlara tanınan aftan” yararlanarak serbest bırakıldı.

Ülkedeki en güçlü Boşnak partilerden olan Demokratik Eylem Partisi’ni (SDA) 1990’da kuran İzzetbegoviç, Bosna’da 1992-1995 yılları arasındaki savaşta da halkına önderlik etti. Savaşı bitiren Dayton Antlaşması’nı 21 Kasım 1995 tarihinde imzalayan Aliya İzzetbegoviç, bu anlaşmayla halkına uluslararası arenada tanınan bir devlet ve bayrak bıraktı.

Rahatsızlığı nedeniyle Ekim 2000’de devlet başkanlığı görevinden çekilen Aliya İzzetbegoviç, 19 Ekim 2003’te hayata gözlerini yumdu.

Bosna Hersek’in efsane lideri Aliya İzzetbegoviç, her vefat yıl dönümünde İslam dünyasında büyük bir saygı ve minnet duygusuyla anılıyor. Soykırımın izlerini silemeyen halkı için verdiği mücadeleyle gönüllerde taht kurmuştur.

Aliya İzzetbegoviç Kitapları

  • Köle Olmayacağız
  • Doğu – Batı Arasında İslam
  • Özgürlüğe Kaçışım – Hapishaneden Notlar
  • Doğu – Batı Arasında İslam (ARAPÇA)
  • İslam Deklerasyonu
  • İslami Yeniden Doğuşun Sorunları
  • Tarihe Tanıklığım
  • Bosna Mucizesi (Konuşmalar)

Kaynaklar

Biyografya – https://www.biyografya.com/biyografi/22280

Kidega       – https://kidega.com/yazar/aliya-izzetbegovic-095200

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Abdülhak Hamit Tarhan Makber Hikayesi

David Fincher’in Mank Film Fragmanı Yayınlandı !