5
6 Sanatçı Öncülünü Arıyor
içinde

6 Sanatçı Öncülünü Arıyor Sergisi

6 Sanatçı Öncülünü Arıyor Sergisi

Akbank Sanat 6 Sanatçı öncülünü arıyor sergisi ile sanatseverlere kapısını aralıyor. Küratörlüğünü Hasan Bülent Kahraman’ın yaptığı sergi Murat Akagündüz, Alpin Arda Bağcık, Ramazan Can, Fırat Engin, Güneş Terkol, Burcu Yağcıoğlu’ndan oluşan 6 sanatçı tarafından “öncül” temasını ele alan eserler yer alıyor. Sergi 13 Şubat 2021′ e kadar ziyaret edilecek. Sergi ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

6 sanatçı öncülünü arıyor sergisinin temel noktasında ise Modernizm anlayışı ve bu anlayışın yanlış tanımlanması yer alıyor. Bilindiği gibi son dönem Türk edebiyatında da etkili olan modernizm anlayışının tanımında genel kanı olarak “geleneksel olana karşı oluş” anlayışı benimsenmiştir. Bu anlayışı karşı çıkan Küratör Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman Modernleşme ile ilgili şu ifadelere yer veriyor :

Türkiye’de yaşanan sert modernleşmenin getirdiği bir yanılgı var: yeni, modern ve nihayet güncel olan geçmişten kopuk olandır. Oysa öyle değil. Belleğin ve anımsamanın modern yapısı geçmişi başka bir anlayışla diri tutar. Modern bir eklemlenme sorunudur. Arada kopuşlar, köktenci yadsımalar bulunabilir.

Öncü aramıyoruz. Gerçek o. Ama öncüller önemlidir. Üstelik öncülün önemi insan güç kazandıkça artar. Silik, zayıf ve belirsiz olan için öncülün bir önemi, yararı, katkısı olmaz.

Modern sanat öncüllerin tarihiydi. Güncel sanat tarihini kendisiyle başlatabilir. Gene de ‘etkilenme korkusu’ kapının dışında duruyor. Soybilimse başka bir gerçek. Türkiye’de üretilen güncel sanatın iç serüveni bazen baba bazen ana katilliği üstüne oturuyor. Ama öldürmek yok etmeye yetmiyor. ‘Habeas Corpus’un yanında öldürülenin cesedi ne olacak? Çünkü, bellek ve anımsamayla yaşıyoruz. ‘Bastırılan geri döner’!

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Cahit Külebi Sivas Yollarında

Battlefield 6 Ne Zaman Çıkacak ?