içinde ,

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü Mesajları

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü

Olympe de Gouges’un 1791 yılında yayınladığı bir bildiri ile Kadın ve Kadın Yurttaş Haklarını ilk kez tüm dünyaya duyurmuştu. Fransız İhtilali birlikte gelen bu hareket tüm dünyaca bildirinin yayınlandığı gün olan 5 Aralık’ın “Dünya Kadın Hakları Günü” olarak kutlanmasına neden oldu.

5 Aralık tarihinin ülkemiz kadınları için de ayrı bir önemi var. 5 Aralık 1934 yılında kadınlara ilk kez seçme ve seçilme hakkı verilmişti. Türkiye Cumhuriyeti attığı bu adımla hem demokrasisini pekiştirirken hem de dünya da birçok ülkeye öncü olmuştu. Çünkü bu tarihten önce demokratik olduğunu iddia eden İsviçre, Fransa, İtalya ve Belçika gibi Avrupa’nın öncü ülkeleri henüz kadınlara bu hakları vermemişti.

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü Mesajlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü Mesajları

 • 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Gününde, saygıdeğer Türk ve Dünya kadınlarına sağlık ve mutluluk dolu bir gelecek diliyorum.
 • Can dostum biricik arkadaşım 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günün kutlu olsun.
 • Analarımız, bacılarımız, hayatımızın yarısı hatta çok daha fazla değerlerimizi ifade eden kadınlarımızın Kadınlar Günü”nü kutluyorum.
 • 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü, saygıdeğer Türk ve Dünya kadınlarına sağlık ve mutluluk getirsin.
 • Kadın Hakları Gününüz Kutlu Olsun.
 • Kadınlar olmasaydı dünyadaki hiçbir şeyin önemi kalmazdı.
 • En kıymetli varlık olan kadınların dünya kadınlar günü kutlu olsun.
 • Senin sevgin dünyamı ısıtan tek güneştir.
 • Hiç ışığın eksilmeyecek biliyorum.
 • Varlığınla mutluyum. Kadınlar günün kutlu olsun sevgili annecigim..
 • Tüm dünya, ülkemiz ve üyelerimiz arasında görev yapan kadınlarımızın 5 Aralık Dünya Kadın Hakları kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.
 • 5 Aralık, dünyada kadınların eşitlik, kalkınma ve daha huzurlu yaşam özlemlerini dile getirdikleri gündür.
 • Kadınlarımızın bu anlamlı gününü yürekten kutluyorum..

Olympe de Gouges Kimdir ?

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’nün öncü ismi Olympe de Gouges

Dünya Kadın Hakları Günü’nün öncü olan Olympe de Gouges kimdir ?

Olympe de Gouges, Fransız kadın tiyatro oyuncusuyken Fransız ihtilaline giden süreçte aktif rol oynamıştır.Yazdığı siyasi yazılarla adından söz ettiren Olympe de Gousges, Fransız kadınların bu süreçte öncüsü olmuştur.1789 yılında başlayan Fransız ihtilalini yayınladığı kadın hakları bildirgesi ile taçlandırmıştır.

Dünya bu bildirgeden dolayı 5 Aralık tarihini kadın hakları günü olarak ilan ederken yukarıda da bahsettiğimiz gibi Türkiye Cumhuriyeti, bu hakları sözde bırakmayıp 5 Aralık 1934 tarihinde henüz genç bir ülkeyken kadınlara tanımıştır. Türkiye bu tarihte birçok Avrupa ülkesinden önce bu adımı atarak dünyaya çok önemli bir mesaj vermiştir.

Olympe de Gouges‘in kadınlara öncülük ettiği ve giriştiği bu mücadelenin birçoğu ülkemizde de gerçekleşmiştir. Örneğin İstanbul’un işgali sırasında Halide Edip Adıvar, işgal kuvvetlerinden çekinmeyerek Sultan Ahmet mitingini gerçekleştirmiş ve binlerce kişiyi etkileyerek işgallere karşı halkın topyekün tepki göstermesini sağlamıştır.

Siyasi liderler Twitter üzerinden 5 Aralık Dünya kadın hakları günü mesajları vermeye başlarken birçok isim 5 Aralık dünya kadın günü mesajlarında Türkiye’nin kadınlara vermiş olduğu seçme ve seçilme hakkında değindi.

 

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

Köy Enstitüsü Kurucusu Kimdir ?

Amok Koşucusu Nedir ?