içinde ,

4 Eylül Sivas Kongresi Hakkında Bilgi

Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları tarafından 4 Eylül 1919’da gerçekleştirilen Sivas Kongresi’ne ev sahipliği yapan, “manda ve himaye” fikrinin reddedilerek ulusal bağımsızlık düşüncesinin benimsendiği, ulusal kurtuluş mücadelesine ışık tutacak kararların alındığı ve 108 gün Milli Mücadele’nin merkezi olan Sivas’ta, tarihi kongrenin 101. yıl dönümü dolayısıyla bazı etkinlikler gerçekleştirilecek.

Atatürk’ün kente gelişinin temsili olarak dün canlandırıldığı Sivas’ta yarın tören düzenlenecek. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri dolayısıyla sınırlı sayıda katılımcıyla gerçekleştirilecek kutlamalar, Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreniyle başlayacak. Atatürk Kongre Müzesi’nde Sivas Kongresi’nin temsili canlandırması yapılacak.

4 Eylül Sivas Kongresi Hakkında Bilgi

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs 1919’da Samsun’da başlattığı ulusal kurtuluş mücadelesini Amasya’dan sonra, 27 Haziran 1919’da ”güvenilir kent” olarak gördüğü Sivas’a gelerek sürdürdü. Sivas’ta yapılan toplantıda ülkenin durumu görüşülerek en kısa zamanda kentte milli bir kongre yapılmasına karar verildi.

Erzurum Kongresi’ne katılmak üzere Amasya’dan ayrılan Mustafa Kemal Paşa, 27 Haziran 1919 günü Sivas’a geldi ve Sivas halkı tarafından coşkuyla karşılandı.

Sivas’a 2 Eylül 1919 günü yeniden gelen ve 18 Aralık 1919’a kadar burada kalan Mustafa Kemal Paşa ve beraberindeki heyet tarafından 4 Eylül 1919 Perşembe günü saat 14.00’te bugünkü Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi binasında, Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı Sivas Kongresi yapıldı.

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Uyanış Büyük Selçuklu Yapımcısı

Arif Nihat Asya – Naat