içinde

2020 Goodreads Okur Ödülleri Belli Oldu !

2020 Goodreads Okur Ödülleri Belli Oldu !

2020 Goodreads okur ödülleri sonuçlandı. Her yıl klasikleşen ve “Goodreads Choice Awards” adıyla yılın En’lerinin belirlendiği oylama tam 12 yıldır kesintisiz bir şekilde devam ediyor. Goodreads ödülleri okuyucuların belirlediği tek büyük kitap ödülü olarak biliniyor.

2020 Goodreads okur ödülleri için tam 5,milyon 674 bin 480  kitapsever oylamaya katılarak büyük bir katılımcı sayısına ulaşıldı. Geçen sene ise bu sayı 4 milyon 659 bin idi. Oylamaya katılan kişi sayısı bir yıl sonra 1 milyon kişiden daha fazla arttı.

Oylama sonunda En’ler ise şu şekilde sonuçlandı :

2020 Goodreads Okur Ödülleri Sonuçları

En İyi Kurgu Ödülü – Best Fiction

Matt Haig – The Midnight Library  (Gece Yarısı Kütüphanesi)

Ödül tarihinin birbirine en yakın sonucunun ortaya çıktığı En İyi Kurgu Ödülü’nü 72,828 oy alarak The Midnight Library kazandı. Öyle ki rakibinden sadece 5 oy fazla alarak bu başarıya ulaştı. Bu sonuç ödül tarihine geçti.

Mini Özet : Her kitabın hayatınızın alabileceği farklı bir yolu temsil ettiği bir kütüphane hayal edin. Şimdi o kütüphanede sonsuzluğu geçirdiğinizi hayal edin.

En İyi Gizem ve Gerilim Ödülü – Best Mystery and Thriller

Lucy Foley – The Guest List (Konuk Listesi)

Tam 73,605 oy alarak En İyi Gizem ve Gerilim Ödülünü alan The Guest List, Goodreads ekibi tarafından şu şekilde kutlandı : “Lucy Foley, bizi şimdiye kadarki en iyi düğüne davet ederek bu yılki Gizem ve Gerilim ödülünü aldı! Ve “en iyi” derken “en korkunç” demek istiyoruz”

Mini Özet : Jules ve Will, düğünlerini İrlanda kıyılarındaki ücra bir adada yapmayı seçerler. Sonra bir fırtına vurur. Birçok  ceset bulunur. Eski İrlandalı atasözünün dediği gibi: “Parti biri ölünce başlar !

En İyi Tarihsel Kurgu – Best Historical Fiction

Brit Bennet – The Vanishing Half (Kaybolan Yarım)

Ulusal Kitap Ödülü’nde uzun listeye kalan Brit Bennet’in bu iddialı roman En İyi Tarihsel Kurgu oylamasında tam 102,626 oy ile birinci seçildi.bu sonucu Goodreads “Amerikan kimliğinin büyüleyici hatlarının izini sürüyor ve 2020 Tarihsel Kurgu ödülü için kesin kazananımız.” açıklamasıyla duyurdu.

Mini Özet :Eser, Güney’in küçük bir kasabasından iki özdeş ikiz kız kardeşi konu alıyor. Siyah topluluğunda biri evde kalır; diğeri daha geniş dünyada beyaza geçer. Bennett’in kışkırtıcı ve şefkatli kitabı,

En İyi Fantezi Ödülü – Best Fantasy

Sarah J. Maas – House of Earth and Blood (Dünya Evi ve Kan)

En İyi Fantezi kategorisinin kazananı olan House of Earth and Blood 95,084 oy aldı. Goodreads okurlarının yapmış olduğu bu seçim için “Goodreads okurları bu yıl oylarını karanlık ve bir o kadar da çekici olandan yana kullandı.” şeklinde açıkladı.

Mini Özet : Romantizm ve gerilim iplikleriyle birbirine bağlanan roman, karmaşık kahraman Bryce Quinlan ve düşmüş melek Hunt Athalar’ı şehirde ölümcül bir iblisin izini sürerken izliyor.

En İyi Romantik Ödülü – Best Romance

 Jennifer L. Armentrout – From Blood and Ash (Kan ve Kül)

Bu yılki Romantizm için Goodreads Choice Ödülü, romantizmin karanlık fanteziler ve doğaüstü entrika ile kesiştiği türün heyecan verici çevrelerinden geliyor. From Blood and Ash bu ödülü 70,896 oy ile kazanıyor.

Mini Özet : Tecrübeli yazar Jennifer L. Armentrout, tanrıların kaderinde asla dokunulmayacak bir yalnızlık hayatı yaşamaya mahkum bir savaşçı olan Poppy’nin, diğer adıyla Bakire’nin hikayesini anlatıyor. Ama bir de Muhafız arkadaşı Hawke var. Yasak tutku, kaderi alt etmenin en iyi yoludur.

En İyi Bilim Kurgu Ödülü – Best Science Fiction

 Christopher Paolini – To Sleep in a Sea of Stars (Yıldız Denizinde Uyumak)

Christopher Paoline insan geleceğine bakışın en iyi örneklerini verdiği bu eseri ile 45,833 oy alarak En İyi Bilim Kurgu ödülünü kazanan isim oldu.

Mini Özet : Bilim adamı Kira Navárez, henüz kolonileşmemiş bir gezegeni keşfederken, Dünya’nın ve kolonilerinin kaderini değiştirecek bir uzaylı kalıntısını da keşfeder. C. Paolini’nin bu yenilikçi öyküsü, bilim kurgu alanına yeni ufuklar açarak saygıdeğer olmayı hak ediyor.

En İyi Korku Ödülü – Best Horror

 Silvia Moreno-Garcia – Mexican Gothic (Meksikalı Gotiği)

85,626 oy almayı başararak En İyi Korku Ödülünü alan Mexican Gothic’i Goodreads şu şekilde duyurdu : “Tanıdığınız herkes bu yıl Meksikalı Gotik okuyor gibi göründüyse doğrudur. Çünkü bu yıl herkes Meksikalı Gotik okuyor ! ” 

Mini Özet : Eski usul tarzıyla tam anlamıyla Gotik bir korku romanı yazan Garcia, ırkçılık ve sömürgecilik üzerine çağdaş bir perspektifle yazdığı bu eserinde korkuyu iliklerinize kadar yaşamanızı sağlıyor ! Ürkütücü Konaklar, Geceyarısı Çarpıntıları ve çürüme…

En İyi Mizah Ödülü – Best Hunor

 Nathan W. Pyle – Strange Planet (Garip Gezegen)

Nathan W. Pyle tarafından instagram dizisi olarak başlatılan Strange Planet En İyi Mizah ödülünü 45,156 oy ile kazandı. Instagram üzerinde de çılgın denilebilecek bir başarı yakalayan Pyle’ın bu eseri Goodreads okurlarınca da ödüllendirildi. Dijital dünyadaki başarısından sonra kitap haline getirildi.

Mini Özet : Strange Planet adındaki gezegende tıpkı biz insanlar gibi düşünen ve hareket eden ancak komik bir zeka ile mavi renge sahip olan uzaylılar yaşamaktadır. Eser aldatıcı bir şekilde basit, sade ancak bir o kadar da zekicedir.

En İyi Kurgu Dışı Ödülü – Best Nonfiction

 Jason Reynolds, Ibram X. Kendi – Stamped: Racism, Antiracism, and You (Damgalı : Irkçılık, Irkçılık Karşıtı ve Sen)

Jason Reynolds ve Ibram X. Kendi tarafından ele alınan eser Goodreads okurları tarafından verilen 43,685 oy ile En İyi Kurgu Dışı Ödülüne layık görüldü.

Mini Özet : Irkçılığın tarihi üzerine kapsamlı bir şekilde araştırılmış ve tutkuyla tartışılmış bir ifade, genç beyinler için iyi bir kaynak olmayı başarmış bir eserdir.

En İyi Anı ve Otobiyografi – Best Memoir & Autobiography

 Barack Obama – A Promised Land (Vaad Edilen Ülke)

Eski ABD Başkanı Barack Obama tarafından kaleme alınan Anı ve Otobiyografi türündeki A Promised Land Goodreads okurları tarafından 81,284 oyla En İyİ Anı ve Otobiyografi olarak seçildi.

Mini Özet : Obama’nın gençlik yıllarından başladığı siyasi mücadelesi ve topluluklara üye olmasından başladığı anılarını Afrika kökenli birinin ABD’nin ilk başkanı olmasına kadar geçen süredeki yolculuğunu anlatır. Obama, eserde şaşırtıcı derecede samimi bir üslup tercih etmiştir.

En İyi Tarih ve Biyografi – Best History & Biography

Isabel Wilkerson – Caste: The Origins of Our Discontents (Kast : Hoşnutsuzluğumuzun Kökenleri)

Pulitzer Gazetecilik Ödülü sahibi Isabel Wilkerson’dan, Caste: The Origins of Our Discontents, ile farklı bir temayı ele alarak bu yıl ki ödülü 45,806 oyla kazandı.

Mini Özet : Amerika’nın kendisine uzun ve sert bir bakış atan bu kitapta Wilkerson, ikna edici bir şekilde, Amerikalıların ırktan ve sınıftan bile daha derine inen, modası geçmiş ve tehlikeli bir hiyerarşi sistemine saplandığını savunuyor. Gümüş astar: Anlamlı bir değişim için çok geç değil !

En İyi Bilim ve Teknoloji – Best Science & Technology

 David Attenborough – A Life on Our Planet: My Witness Statement and a Vision for the Future (Gezegenimizde Bir Yaşam: Tanık Beyanım ve Gelecek İçin Bir Vizyon)

Doğa bilimci, gazeteci ve gezegen savunucusu David Attenborough, Dünya gezegenindeki yaşamın kesin tanık ifadesi ile bu yıl Bilim ve Teknolojide 35,675 oyla kazandı.

Mini Özet : Sir Attenborough’un kitabı kısmen tanıklık, kısmen hatıra ve kısmen acil silah çağrısıdır. Kolektif eylem yoluyla Dünya’nın vahşi yerlerini kurtarabileceğimiz bir gelecek vizyonu sağlar. Ama hızlı hareket etmemiz gerekmektedir.

Diğer kategorilerdeki 2020 Goodreads ödüllerini görüntülemek için bağlantıyı tıklayınız.

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Kurtlarla Koşan Kadınlar Alıntı

Clarissa Pinkola Estes Kimdir ?